Od czego zacząć kolekcjonowanie dzieł sztuki? Pierwsze kroki na rynku sztuki
Kolekcjonowanie dzieł sztuki jest nie tylko sposobem na lokowanie kapitału to także piękna przygoda rozwijająca nas na wielu płaszczyznach. Dzieła sztuki dotykają tematów filozoficznych, duchowych, psychologicznych, społecznych, kulturowych. Obcując ze sztuką otwieramy się na informacje przekazywane przez artystów - wchodzimy, do ich świata.
Dzieła sztuki są unikatowe. Kolekcje dzieł sztuki również mają niepowtarzalny charakter- często oddają światopogląd i wrażliwość kolekcjonera.
Nie da się stworzyć dwóch takich samych zbiorów. W maju tego roku Sotheby’s sprzedało kolekcje Macklowe za rekordową kwotę 676 mln dolarów. Małżeństwo podczas rozwodu nie mogło dojść do porozumienia w sprawie podziału dzieł sztuki, dlatego podjęło decyzje o sprzedaży. Zbiór Macklowe okazał się bardzo spójny, większość prac była niefiguratywna.
Kolekcjonerzy upodobali sobie m.in. de Kooninga, Marka Rothko, Gerarda Richtera. Ekspresjonizm abstrakcyjny i minimal art to flagowe kierunki dla kolekcji Macklowe. Określenie charaktery kolekcji na samym początku nadaje jej wyjątkowy charakter i znacznie ułatwia budowanie zbioru. Kolejnym ważnym aspektem, bez którego lepiej nie zaczynać poważnych zakupów jest wiedza. Edukacja z zakresu historii sztuki pozwoli nam uniknąć wielu błędnych decyzji, pomoże w wyrobieniu sobie gustu. Śledzenie wystaw w publicznych i prywatnych instytucjach jest konieczne jeśli stawiamy pierwsze kroki na rynku sztuki.
Rynek sztuki nie ma progu wejścia, zakupy możemy zacząć już od kilkuset złotych - w takich cenach można kupić prace na papierze, czy fotografie w edycji. Bardziej poważne zakupy zaczynają się kilku-kilkunastu tysięcy złotych, w tym progu cenowym możemy kupić prace na płótnie, rzeźby, fotografie vintage. Jeśli jesteśmy wyposażeni w odpowiednią wiedzę z zakresu sztuki i rynku na zwrot możemy liczyć już nawet po roku. Istotny będzie również wybór miejsca, w którym dokonamy zakupu. Mamy dwie opcje: rynek pierwotny- galerie sztuki, lub zakup bezpośrednio od artysty, lub rynek wtórny- domy aukcyjne. W tych drugich trzeba zwrócić szczególną uwagę na proweniencję prac, jeśli artysta jest już nieżyjący. Miejsca, których lepiej unikać to targi staroci i popularne platformy sprzedażowe używanych przedmiotów. Kolekcjonowanie dzieł sztuki powinno być świadome i przemyślane.
Dzieła sztuki jako aktywa inwestycyjne niejednokrotnie okazały się być doskonałym zabezpieczeniem dla kapitału w czasie kryzysu. Dlatego poznanie mechanizmów tego rynku w trakcie aktualnych zawirowań gospodarczych, może być nieocenione.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestycji w dzieła sztuki zapoznaj się z naszą ofertą doradczą i szkoleniową