Od czego zacząć kolekcjonowanie dzieł sztuki? Pierwsze kroki na rynku sztuki - ArtDivision.pl – Doradztwo z zakresu Rynku sztuki
zespół

Art Division / Advisory, to agencja doradztwa z zakresu rynku dzieł sztuki.

Edukujemy
Prześwietlamy mechanizmy rządzące rynkiem i treści niezbędne do zrozumienia sztuki współczesnej w stopniu, który pozwala na ocenę wartości artystycznej oraz rynkowej dzieła. Dzięki naszym szkoleniom poznasz rynek sztuki od strony najlepszych galerii, artystów, domów aukcyjnych i art dealerów. Jesteśmy prekursorami w edukowaniu z zakresu technologii cyfrowych w obszarze rynku sztuki.

Doradzamy
Jesteśmy oczami i uszami naszych klientów. Łączymy wieloletnią pasję do sztuki oraz doświadczenie z profesjonalną wiedzą, obsługą klienta i rozbudowaną analityką oraz codzienną obserwacją rynku sztuki pierwotnego i wtórnego. Oferujemy usługi zarówno dla klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.

Dbamy o komfort i dyskrecję
Zapewniamy kompleksową opiekę, tak by nabywanie dzieł sztuki było nie tylko przyjemnością ale i bezpieczną lokatą kapitału.

Działamy w zgodzie z kodeksem etyki Association Of Proffessional Art Advisors


Art Division / Advisory to również źródło informacji o kolekcjonowaniu dzieł sztuki. Prowadzimy podcast Wszystko o Rynku Sztuki w którym przedstawiamy najważniejsze zjawiska, wydarzenia, sylwetki artystów oraz kolekcjonerów, a także liczne nieprawidłowości w obszarze rynku sztuki.

Świadome kolekcjonowanie dzieł sztuki daje możliwość obcowania z pięknem i tajemnicą. Art Division/Advisory to twój przewodnik po labiryncie rynku sztuki.

Kontakt

Facebook
Instagram
j.sikorska@artdivision.pl
+48 509 257 008

Artykuły

Artykuły

Od czego zacząć kolekcjonowanie dzieł sztuki? Pierwsze kroki na rynku sztuki

Autor:  art advisor Joanna Sikorska

Kolekcjonowanie dzieł sztuki jest nie tylko sposobem na lokowanie kapitału to także piękna przygoda rozwijająca nas na wielu płaszczyznach. Dzieła sztuki dotykają tematów filozoficznych, duchowych, psychologicznych, społecznych, kulturowych. Obcując ze sztuką otwieramy się na informacje przekazywane przez artystów - wchodzimy, do ich świata.

www.sothebys.com
Mark Rothko z kolekcji Macklowe

Dzieła sztuki są unikatowe. Kolekcje dzieł sztuki  również mają niepowtarzalny charakter- często oddają światopogląd i wrażliwość kolekcjonera.

Nie da się stworzyć dwóch takich samych zbiorów. W maju tego roku Sotheby’s sprzedało kolekcje Macklowe za rekordową kwotę 676 mln dolarów. Małżeństwo podczas rozwodu nie mogło dojść do porozumienia w sprawie podziału dzieł sztuki, dlatego podjęło decyzje o sprzedaży. Zbiór Macklowe okazał się bardzo spójny, większość prac była niefiguratywna.

www.sothebys.com
praca Jacksona Pollocka z kolekcji Maclowe, licytowanej Sotheby's

Kolekcjonerzy upodobali sobie m.in. de Kooninga, Marka Rothko, Gerarda Richtera. Ekspresjonizm abstrakcyjny i minimal art to flagowe kierunki dla kolekcji Macklowe. Określenie charaktery kolekcji na samym początku nadaje jej wyjątkowy charakter i znacznie ułatwia budowanie zbioru. Kolejnym ważnym aspektem, bez którego lepiej nie zaczynać poważnych zakupów jest wiedza. Edukacja z zakresu historii sztuki pozwoli nam uniknąć wielu błędnych decyzji, pomoże w wyrobieniu sobie gustu. Śledzenie wystaw w publicznych i prywatnych instytucjach jest konieczne jeśli stawiamy pierwsze kroki na rynku sztuki.

Sotheby's
Obraz Willema de Kooninga z kolekcji Macklowe

Rynek sztuki nie ma progu wejścia, zakupy możemy zacząć już od kilkuset złotych - w takich cenach można kupić prace na papierze, czy fotografie w edycji. Bardziej poważne zakupy zaczynają się kilku-kilkunastu tysięcy złotych, w tym progu cenowym możemy kupić prace na płótnie, rzeźby, fotografie vintage. Jeśli jesteśmy wyposażeni w odpowiednią wiedzę z zakresu sztuki i rynku na zwrot możemy liczyć już nawet po roku. Istotny będzie również wybór miejsca, w którym dokonamy zakupu. Mamy dwie opcje: rynek pierwotny- galerie sztuki, lub zakup bezpośrednio od artysty, lub rynek wtórny- domy aukcyjne. W tych drugich trzeba zwrócić  szczególną uwagę na proweniencję prac, jeśli artysta jest już nieżyjący. Miejsca, których lepiej unikać to targi staroci i popularne platformy sprzedażowe używanych przedmiotów. Kolekcjonowanie dzieł sztuki powinno być świadome i przemyślane.

Dzieła sztuki jako aktywa inwestycyjne niejednokrotnie okazały się być doskonałym zabezpieczeniem dla kapitału w czasie kryzysu. Dlatego poznanie mechanizmów tego rynku w trakcie aktualnych zawirowań gospodarczych, może być nieocenione.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestycji w dzieła sztuki zapoznaj się z naszą ofertą doradczą i szkoleniową

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.

Zespół

Joanna Sikorska

Joanna  Sikorska

Art advisor, ekspertka rynku sztuki i założycielka agencji Art Division/Advisory.

Specjalizuję się w doradztwie i edukacji z obszaru rynku dzieł sztuki współczesnej. Tworzę strategie kolekcjonowania dzieł sztuki dla klientów prywatnych i korporacyjnych. Jako art advisorka dbam o to, aby inwestowanie w dzieła sztuki było bezpieczne i przynosiło satysfakcję na polu inwestycyjnym, estetycznym i emocjonalnym.

W 2013 roku ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jako uczestniczka rynku dzieł sztuki, zaobserwowałam szereg nieprawidłowości, jakie w tym sektorze występują: zwiększona popularność prac o niskiej wartości artystycznej, prężne funkcjonowanie galerii posiadających ofertę o niskim potencjale inwestycyjnym, czy dezinformujące artykuły w mediach. W 2017 roku rozpoczęłam studia na nowatorskim kierunku: Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki UW, gdzie poszerzyłam wcześniej zdobytą wiedzę o znajomość polskiego i zagranicznego rynku dzieł sztuki. Dzięki temu uzyskałam realną możliwość wpływania na poprawę jego kondycji. Studia obroniłam pracą: ,,Główne determinanty kształtujące młodych artystów na polskim rynku sztuki”. W 2023 roku ukończyłam szkolenie organizowane przez Muzeum Śląskie z zakresu: Przechowywania i zabezpieczenia obiektów zabytkowo-kolekcjonerskich.

Pośredniczyłam i doradzałam między innymi przy zakupie dzieł takich artystów jak: Roman Opałka, Wojciech Fangor, Erna Rosenstein, Małgorzata Mirga-Tas, Karolina Jabłońska, Natalia LL czy Ryszard Winiarski.

Występowałam jako ekspert rynku sztuki w portalach: Puls Biznesu, Bankier TV, magazyn Business Woman&Life, RESTARTmag. Byłam prelegentką na Konferencji Blockchain i Finanse w Warszawie oraz na XVI Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi.

Jestem autorką cyklu ABC rynku sztuki dla portalu BitHub.pl.

Prowadzę podcast : Wszystko o rynku sztuki - zapraszam na YouTube i Spotify.

Amelia Krajewska

Amelia Krajewska

Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w doradztwie prawnym na rzecz podmiotów z rynku sztuki. Zajmuje się także rozwiązywaniem krajowych i międzynarodowych sporów arbitrażowych, w tym postępowań przed Centrum Arbitrażu i Mediacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w największych kancelariach międzynarodowych w Polsce (m.in. kancelarii Dentons) i Hiszpanii, a także w Komisji Europejskiej. Kształciła się prawniczo w Polsce, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Ukończyła również podyplomowe studia z historii sztuki w PAN. Angażuje się w działalność społeczną poprzez wsparcie prawnicze organizacji społecznych. Jej misją jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prawniczego dla dobra społecznego. W Art Division/ Advisory zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz artystów, nabywców dzieł sztuki, galerii, domów aukcyjnych, antykwariuszy, muzeów, organizacji pozarządowych oraz prowadzeniem kursu z zakresu aspektów prawnych inwestowania w dzieła sztuki.

Dominik Jałowiński

Dominik Jałowiński

Rocznik 1981. Absolwent ASP w Warszawie. Multimedialny artysta wizualny, kurator i architekt immersywnych wystaw sztuki na platformach typu "metaverse". Pionier wykorzystywania technologii blockchain w polskiej sztuce. Jego prace można było oglądać m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie. W 2019 zaczął tworzyć wirtualne wystawy NFT. Współtwórca Fundacji Galerii Śmierć Frajerom, kolekcjoner „zielonych” NFT. Mieszka i pracuje w Warszawie. W Art Division/Advisory zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu sztuki NFT i nowych technologii.