NFT: Przemijający Trend czy Rewolucja w Sztuce Cyfrowej? - ArtDivision.pl – Doradztwo z zakresu Rynku sztuki
zespół

Art Division / Advisory, to agencja doradztwa z zakresu rynku dzieł sztuki.

Edukujemy
Prześwietlamy mechanizmy rządzące rynkiem i treści niezbędne do zrozumienia sztuki współczesnej w stopniu, który pozwala na ocenę wartości artystycznej oraz rynkowej dzieła. Dzięki naszym szkoleniom poznasz rynek sztuki od strony najlepszych galerii, artystów, domów aukcyjnych i art dealerów. Jesteśmy prekursorami w edukowaniu z zakresu technologii cyfrowych w obszarze rynku sztuki.

Doradzamy
Jesteśmy oczami i uszami naszych klientów. Łączymy wieloletnią pasję do sztuki oraz doświadczenie z profesjonalną wiedzą, obsługą klienta i rozbudowaną analityką oraz codzienną obserwacją rynku sztuki pierwotnego i wtórnego. Oferujemy usługi zarówno dla klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.

Dbamy o komfort i dyskrecję
Zapewniamy kompleksową opiekę, tak by nabywanie dzieł sztuki było nie tylko przyjemnością ale i bezpieczną lokatą kapitału.

Działamy w zgodzie z kodeksem etyki Association Of Proffessional Art Advisors


Art Division / Advisory to również źródło informacji o kolekcjonowaniu dzieł sztuki. Prowadzimy podcast Wszystko o Rynku Sztuki w którym przedstawiamy najważniejsze zjawiska, wydarzenia, sylwetki artystów oraz kolekcjonerów, a także liczne nieprawidłowości w obszarze rynku sztuki.

Świadome kolekcjonowanie dzieł sztuki daje możliwość obcowania z pięknem i tajemnicą. Art Division/Advisory to twój przewodnik po labiryncie rynku sztuki.

Kontakt

Facebook
Instagram
j.sikorska@artdivision.pl
+48 509 257 008

Artykuły

Artykuły

NFT: Przemijający Trend czy Rewolucja w Sztuce Cyfrowej?

Autor:  Dominik Jalowinski

Rynek Non-Fungible Tokens (NFT) - Przełom czy Spekulacja?

W ostatnich latach rynek Non-Fungible Tokens (NFT) przeszedł niezwykłą transformację. Od spekulacyjnego szaleństwa w 2021 roku, zdominowanego przez tokeny profilowe (PFP) - przez kolorowe obrazki ze „znudzonymi małpami” po spekulacyjne żółwie - do etapu refleksji w 2022 i dalszej konsolidacji w 2023. Większość z tych projektów, nie posiadających głębszej a czasami nawet żadnej wartości artystycznej, doświadczyło szybkiej utraty wartości, co postawiło pod znakiem zapytania ich trwałość w cyfrowej kulturze i w istotny sposób wpłynęło na negatywną percepcję technologii, widoczną najlepiej w tytułach artykułów takich jak: Obrazki z małpą” bezwartościowe''. Rynek NFT właściwie przestał istnieć”, czy „Były warte miliony dolarów, teraz wypalają oczy. Niebezpieczne małpy NFT”

Instytucje Sztuki a NFT

W kontraście do świata spekulacji, świat sztuki w ostatnich latach zaczął głębiej doceniać potencjał tkwiący w technologii NFT. Rok 2023 wydaje się być przełomem, gdyż instytucje takie jak ** Museum of Modern Art (MoMA)** i paryskie Centre Pompidou przyjęły NFT do swoich kolekcji, wyróżniając dzieła generatywne i interaktywne, co potwierdziło możliwości tej technologii jako narzędzia dla prawdziwej twórczości. MoMA zainicjowała również projekt MoMA Postcard- opartą o blockchain Tezos, interaktywną wersję Sztuki Poczty (Mail Art), a londyńskie Serpentine Galleries, które od 2019 prowadzi Blockchain Lab zorganizowało wystawę Gabriela Massana Third World:The Bottom Dimension, która łączy NFT z tradycyjną sztuką i tworzeniem gier, poszerzając horyzonty zarównotwórców, jak i odbiorców sztuki.

żródło: moma.org

Sztuka Generatywna i NFT - Nowa Ewolucja

Sztuka generatywna, będąca na przecięciu twórczości i kodowania, zyskała wsparcie dzięki platformie fxhash.xyz, która zyskując 5 milionów dolarów w rundzie finansowania. Jest to punktem zwrotnym w integracji sztuki generatywnej z technologią blockchain. NFT stały się także idealnym medium dla artystów różnych dziedzin szukających transparentności i autentyczności, czego przykładem są różnorodne platformy umożliwiające sprzedaż dzieł bezpośrednio od twórców.

NFT i ich Rola w Popkulturze

Wpływ NFT na popkulturę jest niezaprzeczalny, co pokazuje włączenie ich w repertuar jednego z ostatnich odcinków kultowego serialu The Simpsons. W momencie, gdy nawet mieszkańcy Springfield bawią się ideą NFT, staje się jasne, że technologia ta ma wpływ na masową świadomość.

źródło: www.fxhash.xyz

Podsumowanie

NFT, ewoluując od powszechnej spekulacji do akceptacji w świecie sztuki, udowadniają, że są czymś więcej niż tylko przemijającym trendem. Z ich pomocą granice między cyfrowym a fizycznym światem sztuki zaczynają się zacierać, otwierając nowe możliwości dla twórców i odbiorców sztuki na całym świecie.

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.

Zespół

Joanna Sikorska

Joanna  Sikorska

Art advisor, ekspertka rynku sztuki i założycielka agencji Art Division/Advisory.

Specjalizuję się w doradztwie i edukacji z obszaru rynku dzieł sztuki współczesnej. Tworzę strategie kolekcjonowania dzieł sztuki dla klientów prywatnych i korporacyjnych. Jako art advisorka dbam o to, aby inwestowanie w dzieła sztuki było bezpieczne i przynosiło satysfakcję na polu inwestycyjnym, estetycznym i emocjonalnym.

W 2013 roku ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jako uczestniczka rynku dzieł sztuki, zaobserwowałam szereg nieprawidłowości, jakie w tym sektorze występują: zwiększona popularność prac o niskiej wartości artystycznej, prężne funkcjonowanie galerii posiadających ofertę o niskim potencjale inwestycyjnym, czy dezinformujące artykuły w mediach. W 2017 roku rozpoczęłam studia na nowatorskim kierunku: Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki UW, gdzie poszerzyłam wcześniej zdobytą wiedzę o znajomość polskiego i zagranicznego rynku dzieł sztuki. Dzięki temu uzyskałam realną możliwość wpływania na poprawę jego kondycji. Studia obroniłam pracą: ,,Główne determinanty kształtujące młodych artystów na polskim rynku sztuki”. W 2023 roku ukończyłam szkolenie organizowane przez Muzeum Śląskie z zakresu: Przechowywania i zabezpieczenia obiektów zabytkowo-kolekcjonerskich.

Pośredniczyłam i doradzałam między innymi przy zakupie dzieł takich artystów jak: Roman Opałka, Wojciech Fangor, Erna Rosenstein, Małgorzata Mirga-Tas, Karolina Jabłońska, Natalia LL czy Ryszard Winiarski.

Występowałam jako ekspert rynku sztuki w portalach: Puls Biznesu, Bankier TV, magazyn Business Woman&Life, RESTARTmag. Byłam prelegentką na Konferencji Blockchain i Finanse w Warszawie oraz na XVI Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi.

Jestem autorką cyklu ABC rynku sztuki dla portalu BitHub.pl.

Prowadzę podcast : Wszystko o rynku sztuki - zapraszam na YouTube i Spotify.

Amelia Krajewska

Amelia Krajewska

Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w doradztwie prawnym na rzecz podmiotów z rynku sztuki. Zajmuje się także rozwiązywaniem krajowych i międzynarodowych sporów arbitrażowych, w tym postępowań przed Centrum Arbitrażu i Mediacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w największych kancelariach międzynarodowych w Polsce (m.in. kancelarii Dentons) i Hiszpanii, a także w Komisji Europejskiej. Kształciła się prawniczo w Polsce, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Ukończyła również podyplomowe studia z historii sztuki w PAN. Angażuje się w działalność społeczną poprzez wsparcie prawnicze organizacji społecznych. Jej misją jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prawniczego dla dobra społecznego. W Art Division/ Advisory zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz artystów, nabywców dzieł sztuki, galerii, domów aukcyjnych, antykwariuszy, muzeów, organizacji pozarządowych oraz prowadzeniem kursu z zakresu aspektów prawnych inwestowania w dzieła sztuki.

Dominik Jałowiński

Dominik Jałowiński

Rocznik 1981. Absolwent ASP w Warszawie. Multimedialny artysta wizualny, kurator i architekt immersywnych wystaw sztuki na platformach typu "metaverse". Pionier wykorzystywania technologii blockchain w polskiej sztuce. Jego prace można było oglądać m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie. W 2019 zaczął tworzyć wirtualne wystawy NFT. Współtwórca Fundacji Galerii Śmierć Frajerom, kolekcjoner „zielonych” NFT. Mieszka i pracuje w Warszawie. W Art Division/Advisory zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu sztuki NFT i nowych technologii.