Poznaj mity rynku sztuki - ArtDivision.pl – Doradztwo z zakresu Rynku sztuki
zespół

Art Division / Advisory, to agencja doradztwa z zakresu rynku dzieł sztuki.

Edukujemy
Prześwietlamy mechanizmy rządzące rynkiem i treści niezbędne do zrozumienia sztuki współczesnej w stopniu, który pozwala na ocenę wartości artystycznej oraz rynkowej dzieła. Dzięki naszym szkoleniom poznasz rynek sztuki od strony najlepszych galerii, artystów, domów aukcyjnych i art dealerów. Jesteśmy prekursorami w edukowaniu z zakresu technologii cyfrowych w obszarze rynku sztuki.

Doradzamy
Jesteśmy oczami i uszami naszych klientów. Łączymy wieloletnią pasję do sztuki oraz doświadczenie z profesjonalną wiedzą, obsługą klienta i rozbudowaną analityką oraz codzienną obserwacją rynku sztuki pierwotnego i wtórnego. Oferujemy usługi zarówno dla klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.

Dbamy o komfort i dyskrecję
Zapewniamy kompleksową opiekę, tak by nabywanie dzieł sztuki było nie tylko przyjemnością ale i bezpieczną lokatą kapitału.

Działamy w zgodzie z kodeksem etyki Association Of Proffessional Art Advisors


Art Division / Advisory to również źródło informacji o kolekcjonowaniu dzieł sztuki. Prowadzimy podcast Wszystko o Rynku Sztuki w którym przedstawiamy najważniejsze zjawiska, wydarzenia, sylwetki artystów oraz kolekcjonerów, a także liczne nieprawidłowości w obszarze rynku sztuki.

Świadome kolekcjonowanie dzieł sztuki daje możliwość obcowania z pięknem i tajemnicą. Art Division/Advisory to twój przewodnik po labiryncie rynku sztuki.

Kontakt

Facebook
Instagram
j.sikorska@artdivision.pl
+48 509 257 008

Artykuły

Artykuły

Poznaj mity rynku sztuki

Doradztwo

Rynek sztuki

Autor:  Joanna Sikorska

Venice in oil

Inwestycje w dzieła sztuki są coraz popularniejszą formą lokaty kapitału, jednak by kolekcjonować z powodzeniem, warto poznać zagrożenia, które niestety nie należą do rzadkości.

Jednym z głównych mitów jest przekonanie, że aby nabywać dzieła sztuki, nie trzeba w ogóle znać się na sztuce. Wystarczy zasobny portfel, a prace można wybrać na chybił trafił. Galeria, w której kupujemy też jest bez znaczenia. Obraz ma nam się podobać i tyle ! I tak kupujemy prace pod kolor kanapy lub dywanu. Tylko moda na wyposażenie wnętrz się zmienia i po kilku latach obraz, który kupiliśmy, może już nie pasować do naszego salonu. Mając wiarę w nasz gust, próbujemy takową pracę sprzedać, oczywiście licząc na zwrot z ,,inwestycji”. Pojawia się problem, gdy z ,,jakiegoś” powodu nie możemy znaleźć nabywcy.

Inwestowanie w dzieła sztuki charakteryzuje długoterminowość i ten fakt jest często wykorzystywany przez oszustów, lub po prostu osoby nieświadome mechanizmów rynku sztuki. Trzeba pamiętać, że nie każdy absolwent ASP tworzy prace o wysokiej wartości artystycznej. Dyplom nie gwarantuje wejścia do kanonu wielkich twórców.

Tylko za wartością merytoryczną idzie wartość inwestycyjna. Nie oceniajmy pracy na podstawie warsztatu twórcy, to że ktoś ,,potrafi” naszym zdaniem malować nie znaczy, że jego prace będą coraz droższe.

Znajomość sztuki jest niezbędna do prawidłowego poruszania się po rynku

Przed pierwszymi zakupami zadajmy sobie pytanie, co wiemy na temat sztuki. Ilu malarzy znamy, czy potrafimy rozróżniać techniki, nurty i czy w ogóle wiemy, o co w sztuce chodzi?

Kilka lat temu, brak edukacji z tego zakresu wykorzystała właścicielka galerii New Form. Obiecywała bardzo duży zwrot z inwestycji w krótkim czasie. Tym o to sposobem zrobiła piramidę fiansową na 300 mln złotych. Prace, które oferowała, miały bardzo niską wartość artystyczną, ale nikt z poszkodowanych nie sprawdził, tego co kupuje.

W dzieła sztuki warto inwestować – potwierdza to aktulana sytucja na rynku wtórnym. Domy aukcyjne odnotowały 23 % wzrost obrotów względem pierwszego kwartału ubiegłego roku. Jednak by kolekcjonować z sukcesem niezbędna jest wiedza!

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.

Zespół

Joanna Sikorska

Joanna  Sikorska

Art advisor, ekspertka rynku sztuki i założycielka agencji Art Division/Advisory.

Specjalizuję się w doradztwie i edukacji z obszaru rynku dzieł sztuki współczesnej. Tworzę strategie kolekcjonowania dzieł sztuki dla klientów prywatnych i korporacyjnych. Jako art advisorka dbam o to, aby inwestowanie w dzieła sztuki było bezpieczne i przynosiło satysfakcję na polu inwestycyjnym, estetycznym i emocjonalnym.

W 2013 roku ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jako uczestniczka rynku dzieł sztuki, zaobserwowałam szereg nieprawidłowości, jakie w tym sektorze występują: zwiększona popularność prac o niskiej wartości artystycznej, prężne funkcjonowanie galerii posiadających ofertę o niskim potencjale inwestycyjnym, czy dezinformujące artykuły w mediach. W 2017 roku rozpoczęłam studia na nowatorskim kierunku: Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki UW, gdzie poszerzyłam wcześniej zdobytą wiedzę o znajomość polskiego i zagranicznego rynku dzieł sztuki. Dzięki temu uzyskałam realną możliwość wpływania na poprawę jego kondycji. Studia obroniłam pracą: ,,Główne determinanty kształtujące młodych artystów na polskim rynku sztuki”. W 2023 roku ukończyłam szkolenie organizowane przez Muzeum Śląskie z zakresu: Przechowywania i zabezpieczenia obiektów zabytkowo-kolekcjonerskich.

Pośredniczyłam i doradzałam między innymi przy zakupie dzieł takich artystów jak: Roman Opałka, Wojciech Fangor, Erna Rosenstein, Małgorzata Mirga-Tas, Karolina Jabłońska, Natalia LL czy Ryszard Winiarski.

Występowałam jako ekspert rynku sztuki w portalach: Puls Biznesu, Bankier TV, magazyn Business Woman&Life, RESTARTmag. Byłam prelegentką na Konferencji Blockchain i Finanse w Warszawie oraz na XVI Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi.

Jestem autorką cyklu ABC rynku sztuki dla portalu BitHub.pl.

Prowadzę podcast : Wszystko o rynku sztuki - zapraszam na YouTube i Spotify.

Amelia Krajewska

Amelia Krajewska

Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w doradztwie prawnym na rzecz podmiotów z rynku sztuki. Zajmuje się także rozwiązywaniem krajowych i międzynarodowych sporów arbitrażowych, w tym postępowań przed Centrum Arbitrażu i Mediacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w największych kancelariach międzynarodowych w Polsce (m.in. kancelarii Dentons) i Hiszpanii, a także w Komisji Europejskiej. Kształciła się prawniczo w Polsce, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Ukończyła również podyplomowe studia z historii sztuki w PAN. Angażuje się w działalność społeczną poprzez wsparcie prawnicze organizacji społecznych. Jej misją jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prawniczego dla dobra społecznego. W Art Division/ Advisory zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz artystów, nabywców dzieł sztuki, galerii, domów aukcyjnych, antykwariuszy, muzeów, organizacji pozarządowych oraz prowadzeniem kursu z zakresu aspektów prawnych inwestowania w dzieła sztuki.

Dominik Jałowiński

Dominik Jałowiński

Rocznik 1981. Absolwent ASP w Warszawie. Multimedialny artysta wizualny, kurator i architekt immersywnych wystaw sztuki na platformach typu "metaverse". Pionier wykorzystywania technologii blockchain w polskiej sztuce. Jego prace można było oglądać m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie. W 2019 zaczął tworzyć wirtualne wystawy NFT. Współtwórca Fundacji Galerii Śmierć Frajerom, kolekcjoner „zielonych” NFT. Mieszka i pracuje w Warszawie. W Art Division/Advisory zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu sztuki NFT i nowych technologii.