Jakie tajemnice skrywa historia rynku sztuki ? - ArtDivision.pl – Doradztwo z zakresu Rynku sztuki
zespół

Art Division / Advisory, to agencja doradztwa z zakresu rynku dzieł sztuki.

Edukujemy
Prześwietlamy mechanizmy rządzące rynkiem i treści niezbędne do zrozumienia sztuki współczesnej w stopniu, który pozwala na ocenę wartości artystycznej oraz rynkowej dzieła. Dzięki naszym szkoleniom poznasz rynek sztuki od strony najlepszych galerii, artystów, domów aukcyjnych i art dealerów. Jesteśmy prekursorami w edukowaniu z zakresu technologii cyfrowych w obszarze rynku sztuki.

Doradzamy
Jesteśmy oczami i uszami naszych klientów. Łączymy wieloletnią pasję do sztuki oraz doświadczenie z profesjonalną wiedzą, obsługą klienta i rozbudowaną analityką oraz codzienną obserwacją rynku sztuki pierwotnego i wtórnego. Oferujemy usługi zarówno dla klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.

Dbamy o komfort i dyskrecję
Zapewniamy kompleksową opiekę, tak by nabywanie dzieł sztuki było nie tylko przyjemnością ale i bezpieczną lokatą kapitału.

Działamy w zgodzie z kodeksem etyki Association Of Proffessional Art Advisors


Art Division / Advisory to również źródło informacji o kolekcjonowaniu dzieł sztuki. Prowadzimy podcast Wszystko o Rynku Sztuki w którym przedstawiamy najważniejsze zjawiska, wydarzenia, sylwetki artystów oraz kolekcjonerów, a także liczne nieprawidłowości w obszarze rynku sztuki.

Świadome kolekcjonowanie dzieł sztuki daje możliwość obcowania z pięknem i tajemnicą. Art Division/Advisory to twój przewodnik po labiryncie rynku sztuki.

Kontakt

Facebook
Instagram
j.sikorska@artdivision.pl
+48 509 257 008

Artykuły

Artykuły

Jakie tajemnice skrywa historia rynku sztuki ?

podcast

Autor:  Joanna Sikorska

Jakie tajemnice skrywa historia rynku sztuki?

Rynek sztuki ma niezwykle długą historię i wiele tajemnic, a pierwsze wzmianki sięgają czasów starożytnych. Najstarsze i ponadto prywatne muzeum sztuki powstało w mieście Ur - zostało założone przez kapłankę i córkę babilońskiego Króla. Pierwsze transakcje odnotowano w Starożytnej Grecji, dowodem jest... filiżanka na której widnieje wizerunek sprzedaży wazonu.

Sztuka jest stałym elementem niemal we wszystkich nam znanych epokach w historii - w średniowieczu była narzędziem w rękach kościoła i artysta nie miał w tym okresie autonomii twórczej. Później sztuka weszła na królewskie dwory i powoli zaczynała być dostępna dla zamożnych kolekcjonerów. Największymi nabywcami sztuki w renesansowej Europie byli Medyceusze i Sforzowie, wspierali Michała Anioła (który nawet mieszkał z rodziną Medyceuszy), Leonarda Da Vinci i Botticellego.To dzięki ich miłości do sztuki powstały dzieła takie jak Primavera czy Dama z Gronostajem, która to w 1788 roku trafiła do jedynej znaczącej (w tamtym czasie) polskiej kolekcji należącej do Izabeli Czartoryskiej.

Jeśli chcesz, dowiedzieć się więcej na temat kształtowania się rynku sztuki na przestrzeni lat zapraszam Cię do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu Wszystko o Rynku Sztuki: ,,Poznaj historię rynku sztuki'' na Spotify lub YouTube

Spotify
ArtDivision/ Podcast

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.

Zespół

Joanna Sikorska

Joanna  Sikorska

Art advisor, ekspertka rynku sztuki i założycielka agencji Art Division/Advisory.

Specjalizuję się w doradztwie i edukacji z obszaru rynku dzieł sztuki współczesnej. Tworzę strategie kolekcjonowania dzieł sztuki dla klientów prywatnych i korporacyjnych. Jako art advisorka dbam o to, aby inwestowanie w dzieła sztuki było bezpieczne i przynosiło satysfakcję na polu inwestycyjnym, estetycznym i emocjonalnym.

W 2013 roku ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jako uczestniczka rynku dzieł sztuki, zaobserwowałam szereg nieprawidłowości, jakie w tym sektorze występują: zwiększona popularność prac o niskiej wartości artystycznej, prężne funkcjonowanie galerii posiadających ofertę o niskim potencjale inwestycyjnym, czy dezinformujące artykuły w mediach. W 2017 roku rozpoczęłam studia na nowatorskim kierunku: Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki UW, gdzie poszerzyłam wcześniej zdobytą wiedzę o znajomość polskiego i zagranicznego rynku dzieł sztuki. Dzięki temu uzyskałam realną możliwość wpływania na poprawę jego kondycji. Studia obroniłam pracą: ,,Główne determinanty kształtujące młodych artystów na polskim rynku sztuki”. W 2023 roku ukończyłam szkolenie organizowane przez Muzeum Śląskie z zakresu: Przechowywania i zabezpieczenia obiektów zabytkowo-kolekcjonerskich.

Pośredniczyłam i doradzałam między innymi przy zakupie dzieł takich artystów jak: Roman Opałka, Wojciech Fangor, Erna Rosenstein, Małgorzata Mirga-Tas, Karolina Jabłońska, Natalia LL czy Ryszard Winiarski.

Występowałam jako ekspert rynku sztuki w portalach: Puls Biznesu, Bankier TV, magazyn Business Woman&Life, RESTARTmag. Byłam prelegentką na Konferencji Blockchain i Finanse w Warszawie oraz na XVI Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi.

Jestem autorką cyklu ABC rynku sztuki dla portalu BitHub.pl.

Prowadzę podcast : Wszystko o rynku sztuki - zapraszam na YouTube i Spotify.

Amelia Krajewska

Amelia Krajewska

Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w doradztwie prawnym na rzecz podmiotów z rynku sztuki. Zajmuje się także rozwiązywaniem krajowych i międzynarodowych sporów arbitrażowych, w tym postępowań przed Centrum Arbitrażu i Mediacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w największych kancelariach międzynarodowych w Polsce (m.in. kancelarii Dentons) i Hiszpanii, a także w Komisji Europejskiej. Kształciła się prawniczo w Polsce, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Ukończyła również podyplomowe studia z historii sztuki w PAN. Angażuje się w działalność społeczną poprzez wsparcie prawnicze organizacji społecznych. Jej misją jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prawniczego dla dobra społecznego. W Art Division/ Advisory zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz artystów, nabywców dzieł sztuki, galerii, domów aukcyjnych, antykwariuszy, muzeów, organizacji pozarządowych oraz prowadzeniem kursu z zakresu aspektów prawnych inwestowania w dzieła sztuki.

Dominik Jałowiński

Dominik Jałowiński

Rocznik 1981. Absolwent ASP w Warszawie. Multimedialny artysta wizualny, kurator i architekt immersywnych wystaw sztuki na platformach typu "metaverse". Pionier wykorzystywania technologii blockchain w polskiej sztuce. Jego prace można było oglądać m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie. W 2019 zaczął tworzyć wirtualne wystawy NFT. Współtwórca Fundacji Galerii Śmierć Frajerom, kolekcjoner „zielonych” NFT. Mieszka i pracuje w Warszawie. W Art Division/Advisory zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu sztuki NFT i nowych technologii.