Damien Hirst – jeden z najdroższych artystów na świecie - ArtDivision.pl – Doradztwo z zakresu Rynku sztuki
zespół

Art Division / Advisory, to agencja doradztwa z zakresu rynku dzieł sztuki.

Edukujemy
Prześwietlamy mechanizmy rządzące rynkiem i treści niezbędne do zrozumienia sztuki współczesnej w stopniu, który pozwala na ocenę wartości artystycznej oraz rynkowej dzieła. Dzięki naszym szkoleniom poznasz rynek sztuki od strony najlepszych galerii, artystów, domów aukcyjnych i art dealerów. Jesteśmy prekursorami w edukowaniu z zakresu technologii cyfrowych w obszarze rynku sztuki.

Doradzamy
Jesteśmy oczami i uszami naszych klientów. Łączymy wieloletnią pasję do sztuki oraz doświadczenie z profesjonalną wiedzą, obsługą klienta i rozbudowaną analityką oraz codzienną obserwacją rynku sztuki pierwotnego i wtórnego. Oferujemy usługi zarówno dla klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.

Dbamy o komfort i dyskrecję
Zapewniamy kompleksową opiekę, tak by nabywanie dzieł sztuki było nie tylko przyjemnością ale i bezpieczną lokatą kapitału.

Działamy w zgodzie z kodeksem etyki Association Of Proffessional Art Advisors


Art Division / Advisory to również źródło informacji o kolekcjonowaniu dzieł sztuki. Prowadzimy podcast Wszystko o Rynku Sztuki w którym przedstawiamy najważniejsze zjawiska, wydarzenia, sylwetki artystów oraz kolekcjonerów, a także liczne nieprawidłowości w obszarze rynku sztuki.

Świadome kolekcjonowanie dzieł sztuki daje możliwość obcowania z pięknem i tajemnicą. Art Division/Advisory to twój przewodnik po labiryncie rynku sztuki.

Kontakt

Facebook
Instagram
j.sikorska@artdivision.pl
+48 509 257 008

Artykuły

Artykuły

Damien Hirst – jeden z najdroższych artystów na świecie

Rynek sztuki

Autor:  Joanna Sikorska

Damien Hirst, For the Love of God/ zdjecie: www.freeze.com
Damien Hirst, For the Love of God/ zdjecie: www.freeze.com

Czaszka jako symbol śmierci, wpisuje się w typowy dla Hirtst’a motyw przemijania. Strach przed śmiercią okazuje się silniejszą emocją niż miłość czy pożądanie. Inspiruje Hirst’a od momentu, gdy jako młody chłopak znalazł pracę w kostnicy…

Damien Hirst urodził się w 1965 roku w Bristolu. Studiował na Goldsmiths University of London. Na studiach współtworzył grupę Young British Artist. Młodzi twórcy znani byli z odważnych i kontrowersyjnych postaw artystycznych. Przykładem może być ,,Fizyczna niemożność śmierci w umyśle kogoś żyjącego’’ Hirst’a, czyli rekin tygrysi zanurzony w szklanym zbiorniku wypełnionym formaliną. Monumentalna praca została sprzedana w 2004 roku za 8 mln dolarów. Kolejną odważną pracą z kręgu Young British Artists jest ,,Moje łóżko’’ Tracy Emin. Śmiały zapis epizodu depresji artystki wywołał fale poruszenia.

Od samego początku działalność Hirst’a koncentrowała się wokół relacji między sztuką, pięknem religią i śmiercią. Motyw przemijania jest dominujący niemal we wszystkich pracach. W cyklu ,,Historii naturalnej’’ używa martwych zwierząt. W późniejszych realizacjach sięga po skrzydła motyli. Mniej kontrowersji widać w pracach, w których Hirst używa pigułek z serii leków paliatywnych i antydepresyjnych. W ,,Lullaby” duża gablota zapełniona jest pastylkami. Liczba odpowiada ilości jaką przeciętny człowiek spożywa w ciągu życia.

Damien Hirst/ Fizyczna niemożność śmierci w umyśle kogoś żyjącego
Damien Hirst/ Fizyczna niemożność śmierci w umyśle kogoś żyjącego

100 mln dolarów za pracę Hirst’a

W 1995 roku Damien Hirst został laureatem prestiżowej Nagrody Turnera. Po tym wydarzeniu jego kariera jeszcze bardziej przyspieszyła. W 2000 roku odbyła się jego pierwsza solowa wystawa w galeii Gagosian, która przyciągnęła 100 000 osób w ciągu 12 tygodni. Wszystkie prace z wystawy zostały sprzedane.

W 2007 roku Damien Hirst pokazał prace ,,For the love of God” w galerii White Cube w Londynie. Praca składa się z 8 601 diamentów. Inkrustowanych platyną umieszczonych na ludzkiej czaszce z połowy XVIII wieku. Koszt wykonania pracy wyniósł 28 mln dolarów. Rzeźba gdy trafiła na rynek wtórny osiągnęła zawrotną kwote 100 mln dolarów !

Czaszka jako symbol śmierci, wpisuje się w typowy dla Hirtst’a motyw przemijania. Strach przed śmiercią okazuje się silniejszą emocją niż miłość czy pożądanie. Inspiruje Hirst’a od momentu, gdy jako młody chłopak znalazł pracę w kostnicy…

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.

Zespół

Joanna Sikorska

Joanna  Sikorska

Art advisor, ekspertka rynku sztuki i założycielka agencji Art Division/Advisory.

Specjalizuję się w doradztwie i edukacji z obszaru rynku dzieł sztuki współczesnej. Tworzę strategie kolekcjonowania dzieł sztuki dla klientów prywatnych i korporacyjnych. Jako art advisorka dbam o to, aby inwestowanie w dzieła sztuki było bezpieczne i przynosiło satysfakcję na polu inwestycyjnym, estetycznym i emocjonalnym.

W 2013 roku ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jako uczestniczka rynku dzieł sztuki, zaobserwowałam szereg nieprawidłowości, jakie w tym sektorze występują: zwiększona popularność prac o niskiej wartości artystycznej, prężne funkcjonowanie galerii posiadających ofertę o niskim potencjale inwestycyjnym, czy dezinformujące artykuły w mediach. W 2017 roku rozpoczęłam studia na nowatorskim kierunku: Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki UW, gdzie poszerzyłam wcześniej zdobytą wiedzę o znajomość polskiego i zagranicznego rynku dzieł sztuki. Dzięki temu uzyskałam realną możliwość wpływania na poprawę jego kondycji. Studia obroniłam pracą: ,,Główne determinanty kształtujące młodych artystów na polskim rynku sztuki”. W 2023 roku ukończyłam szkolenie organizowane przez Muzeum Śląskie z zakresu: Przechowywania i zabezpieczenia obiektów zabytkowo-kolekcjonerskich.

Pośredniczyłam i doradzałam między innymi przy zakupie dzieł takich artystów jak: Roman Opałka, Wojciech Fangor, Erna Rosenstein, Małgorzata Mirga-Tas, Karolina Jabłońska, Natalia LL czy Ryszard Winiarski.

Występowałam jako ekspert rynku sztuki w portalach: Puls Biznesu, Bankier TV, magazyn Business Woman&Life, RESTARTmag. Byłam prelegentką na Konferencji Blockchain i Finanse w Warszawie oraz na XVI Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi.

Jestem autorką cyklu ABC rynku sztuki dla portalu BitHub.pl.

Prowadzę podcast : Wszystko o rynku sztuki - zapraszam na YouTube i Spotify.

Amelia Krajewska

Amelia Krajewska

Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w doradztwie prawnym na rzecz podmiotów z rynku sztuki. Zajmuje się także rozwiązywaniem krajowych i międzynarodowych sporów arbitrażowych, w tym postępowań przed Centrum Arbitrażu i Mediacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w największych kancelariach międzynarodowych w Polsce (m.in. kancelarii Dentons) i Hiszpanii, a także w Komisji Europejskiej. Kształciła się prawniczo w Polsce, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Ukończyła również podyplomowe studia z historii sztuki w PAN. Angażuje się w działalność społeczną poprzez wsparcie prawnicze organizacji społecznych. Jej misją jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prawniczego dla dobra społecznego. W Art Division/ Advisory zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz artystów, nabywców dzieł sztuki, galerii, domów aukcyjnych, antykwariuszy, muzeów, organizacji pozarządowych oraz prowadzeniem kursu z zakresu aspektów prawnych inwestowania w dzieła sztuki.

Dominik Jałowiński

Dominik Jałowiński

Rocznik 1981. Absolwent ASP w Warszawie. Multimedialny artysta wizualny, kurator i architekt immersywnych wystaw sztuki na platformach typu "metaverse". Pionier wykorzystywania technologii blockchain w polskiej sztuce. Jego prace można było oglądać m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ludwig Muzeum w Budapeszcie. W 2019 zaczął tworzyć wirtualne wystawy NFT. Współtwórca Fundacji Galerii Śmierć Frajerom, kolekcjoner „zielonych” NFT. Mieszka i pracuje w Warszawie. W Art Division/Advisory zajmuje się doradztwem i szkoleniami z zakresu sztuki NFT i nowych technologii.